
Nu handler sagen om tortur, og både den anklagede og psykologen er i millitæret, men jeg kan egentlig ikke se hvordan det skulle ændre på princippet om tavshedspligt. Som er grundpillen i rigtig mange forhold, ikke blot for psykologer, men også for læger og advokater (og præster vel også, for den sags skyld, dog nok i mindre omfang end før i tiden - netop fordi en del af deres hverv nu håndteres af psykologer).
Hvis nogen har bedrevet tortur ønsker jeg dem selvfølgeligt knaldet - men ikke hvis det indebærer at man ikke længere kan regne med tavshedspligt i forhold til de nøglepersoner, som vi er nødt til at kunne betro vores inderste hemmeligheder.
Og det er noget vi alle bør gå op i - ikke kun Psykologforeningen og Hærens Konstabel- og Korporalforening. Og det er en bekymrende udvikling, som man må håbe landsretten i det mindste sætter en stopper for her, men ellers må der politisk gribes ind, så den tavshedspligt bliver hug og stikfast!
(Dansk Folkeparti er i denne sag på tavshedspligtens side - det drejer sig jo også om millitærfolk - men det er ellers ikke fordi de er alt for principfaste omkring tavshedspligt.)
Ceterum censeo Facebook esse delendam.
2 kommentarer:
Jeg er fuldstændig enig!
Og landsretten fortsætter sømspisningen. Jeg er chokeret?!
Send en kommentar